Działki leśne kuszą swoją malowniczą lokalizacją, klimatem sprzyjającym wypoczynkowi oraz często niższą ceną niż działki budowlane. Kupując grunt, który znajduje się na terenie lasu, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, związanych chociażby z ograniczeniami dotyczącymi budowy domu. Zobacz, na co koniecznie trzeba uważać.
Działka leśna to grunt, który ma powierzchnię min. 0,1 ha i w ewidencji gruntów oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod produkcję leśną. Na tym terenie znajduje się roślinność typowa dla lasu – drzewa, krzewy i runo leśne. Może zdarzyć się również tak, że teren jest częściowo pozbawiony roślinności i wciąż posiada status działki leśnej.
Taki grunt posiada wiele zalet – znajduje się w spokojnej okolicy, z dala od dróg, hałasu i innych zabudowań. Z drugiej strony jednak budowa (o ile w ogóle jest możliwa w lesie) wiąże się z szeregiem ograniczeń, których trzeba być świadomym przed zakupem.
Prawo pierwokupu Lasów Państwowych
Zgodnie z art. 37a Ustawy o lasach, jeżeli działka jest oznaczony jako las w ewidencji gruntów i budynków albo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia ją jako teren do zalesienia, to Skarbowi Państwa, który reprezentują Lasy Państwowe, przysługuje prawo pierwokupu.
Można więc nabyć taką działkę tylko wówczas, jeżeli państwo nie skorzysta z tego prawa.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupującym jest:
- małżonek sprzedającego,
- osoba, która dziedziczy grunt,
- ojczym, macocha, pasierb, pasierbica, opiekunowie lub podopieczni w rodzinie zastępczej sprzedającego,
- krewny lub powinowaty sprzedającego w linii prostej albo w linii bocznej, ale z ograniczeniem do trzeciego stopnia.
Możliwość odlesienia
Zgodnie z prawem na działce leśnej nie można wybudować domu ani innego budynku, który miałby spełniać np. cele gospodarcze. Aby budowa mogła dojść do skutku, najpierw trzeba sprawdzić, jak jest oznaczony teren w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Nawet jeżeli jest położony w lesie, ale ma oznaczenie B, czyli działka budowlana, to problem się rozwiązuje. Można na niej budować na takich samych zasadach jak na innych tego typu parcelach.
Jeśli działka jest oznaczona jako leśna (LS), to najpierw trzeba zawnioskować o wyłączenie jej z produkcji rolnej, czyli o odlesienie. Gdy grunt należy do Skarbu Państwa, to zgodę wydaje minister środowiska, jeżeli zaś nie, to marszałek województwa.
Aby dokonać odlesienia, działka musi spełnić szereg warunków (chociażby dostęp do drogi publicznej), więc procedura jest dość trudna i długotrwała.
Obowiązki właściciela działki leśnej
Warto pamiętać, że celem istnienia działek leśnych jest prowadzenie gospodarki leśnej. Dlatego właściciele takich parceli, muszą przestrzegać zasad ochrony środowiska i stosować się do zakazu zabudowy.
Jeżeli tego nie zrobią, to może zostać nałożona na nich kara administracyjna.
Trzeba mieć świadomość, że działka leśna mimo swoich walorów krajobrazowych wiąże się z wieloma trudnościami, więc musimy być bardzo zdeterminowani, aby z sukcesem postawić tam dom.