Oczko wodne urozmaica przestrzeń przeznaczoną do rekreacji i odpoczynku. Jego aranżacja może być dopasowana do naszych upodobań oraz stylu nieruchomości. Zieleń oraz wyższa wilgotność powietrza pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i lokalny ekosystem.
Budowa niewielkiego oczka wodnego, czyli zbiornika, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 50 metrów kwadratowych, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Do 2020 roku obowiązywały przepisy, na podstawie których chęć utworzenia na własnej działce małego oczka wodnego należało zgłosić do właściwego organu administracji budowlanej. Obowiązek taki nadal dotyczy większych zbiorników.
Wybór miejsca
Wielkość i kształt oczka wodnego uzależnione są od wielkości działki, aranżacji pozostałej przestrzeni oraz naszych indywidualnych preferencji. Przed rozpoczęciem prac ziemnych warto dobrze określić położenia zbiornika wodnego z założeniem, że powinien być on oddalony o minimum metr od granicy działki.
Oczko wodne powinno znajdować się w miejscu, do którego promienie słoneczne będą docierać przez 4 do 6 godzin dziennie. Rośliny sadzone zazwyczaj przy oczku wodnym wymagają odpowiedniego nasłonecznienia. Zbiornik wodny nie powinien się znajdować blisko drzew, aby ich korzenie nie uszkodziły konstrukcji oraz aby uniknąć konieczności ciągłego usuwania liści z powierzchni wody.
Tradycyjne oczko wodne to niewielka sadzawka ze stojącą wodą, otoczone kamieniami i roślinnością. Nowoczesne rozwiązania przybierają geometryczne formy dopasowane do prostej i minimalistycznej linii domu. Do aranżacji takiego akwenu wykorzystuje się beton, metal i drewno.
Wykorzystując niewielką pompę do wody, można stworzyć oczko wodne z wodą spływającą po kaskadzie z kamieni. Wystarczą kilkunastocentymetrowe różnice poziomów, aby nasz ogród wypełnił kojący szum wody.
Przygotowanie terenu
Małe oczka wodne można stworzyć, wykorzystując specjalne „baseny”, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Większe sadzawki aranżujemy zazwyczaj, wykładając dno specjalną folią.
Wcześniej musimy przygotować wykop o zaplanowanym przez nas kształcie. Dno zbiornika może mieć kilka poziomów, dzięki czemu uzyskamy różne głębokości. Będzie to miało znaczenie, jeśli chcemy hodować rośliny wodne, ryby lub urządzić kaskadę. Na etapie prac ziemnych możemy też ukryć przewody zasilające do pompy i doprowadzić wodę.
Po dokładnym ułożeniu folii możemy wyłożyć jej brzegi kamieniami, uważając, żeby nie uszkodzić jej struktury. Kolejnym krokiem będzie sadzenie roślin brzegowych. Dokładne ukrycie materiału wykorzystanego do izolacji zbiornika sprawi, że będzie on wyglądał naturalnie.
Fauna i flora
Rośliny brzegowe takie jak trzcina, paprocie, czy kaczeńce sprawią, że oczko wodne będzie wyglądać jak naturalny staw i będzie stanowić element jednolitego, przydomowego ekosystemu. Rośliny pływające, to nieodzowny element każdego oczka wodnego, niezależnie od stylu, w jakim urządzamy nasz ogród. Jedną z najpopularniejszych roślin tego typu jest grzybień popularnie nazywany lilią wodną.
Rośliny zanurzone takie jak moczarka kanadyjska czy rdestnica filtrują wodę i dają schronienie dla ryb, a sadzone na brzegach oczek, w płytkiej wodzie będą dodatkową ozdobą i z czasem całkowicie zasłonią elementy konstrukcyjne zbiornika.
Oczko wodne możemy zarybić. Rybom musimy zapewnić jednak pożywienie, stały poziom wody odpowiedniej jakości, chronić je przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą przed mrozami. Nasze oczko wodne z czasem w naturalny sposób powinno zostać zasiedlone przez płazy i owady.