Jedną z zalet posiadania domu jednorodzinnego jest możliwość założenia ogrodu warzywnego. Jednak nie tylko osoby mieszkające w domu mogą cieszyć się dostępem do własnych, sezonowych warzyw. Niewielki ogród warzywny można również założyć na balkonie w bloku. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne, a oferta produktów przeznaczonych do balkonowego warzywniaka, coraz szersza.
Mieszkanie na osiedlu oddalonym od ruchliwych dróg daje doskonałą możliwość założenia małego, miejskiego ogródka warzywnego na własnym balkonie. Warto dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia, sprawdzając nie tylko, jakie wymagania musi spełniać taki balkonowy ogródek, ale także, jakie rośliny najlepiej będą się tam czuły w zależności od usytuowania balkonu względem stron świata.
Chcąc założyć ogród warzywny na balkonie, musimy pamiętać o dostosowaniu jego wielkości i ciężaru do naszych warunków. Rzadko zdarza się, aby regulamin wspólnoty lub spółdzielni zabraniał zakładania na balkonach ogrodu. Może tak jednak być w przypadku starej zabudowy. W nowszych blokach warto sprawdzić nośność balkonu lub tarasu. Informacji tej powinien udzielić nam administrator nieruchomości. Aktualnie obowiązujące normy zakładają, że balkon powinien mieć nośność 500 kg/mkw. niezależnie od kondygnacji, na której się znajduje. Limit ten jest bardzo bezpieczny, więc założenie na tarasie czy balkonie ogródka nie powinno stwarzać żadnego zagrożenia.
Chociaż naszych planów założenia ogródka nie trzeba zgłaszać zarządcy nieruchomości, o ile regulamin nie stanowi inaczej, należy zadbać o to, żeby ogródek nie okazał się uciążliwy dla sąsiadów. Nie możemy dopuścić, aby ziemia lub woda przedostawały się na niższe kondygnacje budynku, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie donic, w których hodowane będą rośliny. Projekt ogródka może również uwzględniać kompostownik. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne szczelne pojemniki, które będą pełniły tę funkcję i uchronią zarówno nas, jak i sąsiadów przed nieprzyjemnymi zapachami.
W zależności od tego, jakie rośliny chcemy uprawiać i jaką powierzchnią dysponujemy, można wybrać ogródek wertykalny lub pionowy. W tym drugim przypadku skrzynki z roślinami zawiesza się piętrowo na ścianie. Pozwala to na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także dostosowanie nasłonecznienia do poszczególnych gatunków roślin. Projektując ustawienie donic i skrzynek, należy pamiętać, że musimy zapewnić sobie wygodny dostęp do każdej rośliny oraz możliwość nawadniania sadzonek. Jeśli nie chcemy sami podlewać roślin, dostępne są już automatyczne systemy nawadniania przeznaczone do ogrodów wertykalnych.
Ogródek warzywny najlepiej jest zakładać wraz z nadejściem wiosny. Jeżeli balkon znajduje się od strony południowej, jest bardzo nasłoneczniony i będzie odpowiednim miejscem dla roślin światłolubnych. Spośród warzyw dobrze będą na nim rosły pomidory, papryka, czy kalarepa. Należy wybierać rośliny, którym nie przeszkadza susza i latem podlewać je dwa razy dziennie. Na balkonach wychodzących na zachód można hodować dodatkowo fasolę i sałatę. Nieco trudniejsze warunki panują od strony północnej i wschodniej, gdzie słońca jest mniej. Będzie to odpowiednie miejsce dla roślin preferujących półcień, takich jak sałata, seler, cebula i większość ziół.