Projektowanie ogrodów jest usługą, która na Zachodzie jest niezwykle popularna. U nas dopiero od kilku lat właściciele domów zaczynają dostrzegać potrzebę powierzenia tej pracy specjalistom. Samodzielne aranżowanie przydomowej zieleni zazwyczaj dyktowane jest oszczędnością, a ta niestety nie prowadzi do dobrych efektów.
Dobry projekt ogrodu to bardzo złożone zagadnienie. Przystępując do pracy, należy uwzględnić wszystkie podstawowe oraz mniej oczywiste parametry, czyli:
- powierzchnię działki,
- wielkość, architekturę oraz położenie domu na działce,
- ukształtowanie działki,
- rodzaj gleby,
- nasłonecznienie,
- sąsiedztwo (budynki oraz tereny zielone),
- przeznaczenie ogrodu (rekreacyjne, ozdobne, użytkowe),
- preferencje właściciela,
- budżet.
Jak widać lista tego, co należy wziąć pod uwagę już na wstępnym etapie tworzenia projektu ogrodu jest długa. A to nie wszystko, bo tak naprawdę konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy ujawnia się głównie na kolejnych etapach, chociażby wtedy, gdy należy dobrać właściwe rodzaje nasadzeń.
Ogród jest przestrzenią, która jest jednym z głównych atutów mieszkania w domu. Posiadanie własnej działki tuż przy miejscu zamieszkania to ogromny komfort, dający szansę na codzienną rekreację na świeżym powietrzu. Oczywiście każdy ma inne oczekiwania wobec ogrodu – niektóre osoby chcą w nim tylko wypoczywać, inne pragną też móc uprawiać w nim własne warzywa. Takie rzeczy uwzględniamy projektując ogród.
Przy tworzeniu dobrego projektu ogrodu wykorzystujemy bogatą wiedzę teoretyczną, jak też praktyczną. Do tego dysponujemy szeroką siecią kontaktów – handlowych oraz eksperckich – które pozwalają nam kompleksowo obsłużyć każde zlecenie.
W dobrze zaprojektowanym ogrodzie obszary i funkcje są rozłożone ergonomicznie, tak jak w projekcie domu. Dzięki temu korzystanie z takiej przestrzeni jest nie tylko przyjemne, ale też komfortowe. Zależnie od preferencji właściciela jesteśmy w stanie zaprojektować ogród, który będzie wymagał bieżącego doglądania, dając szansę na aktywny wypoczynek, jak też zieloną przestrzeń możliwą do zadbania minimalnym wysiłkiem.
Jednym z kluczowych elementów dobrego projektu ogrodu jest dobór adekwatnych nasadzeń. Na rynku dostępne są tysiące gatunków i odmian roślin – drzew, krzewów, kwiatów, traw. Kierowanie się samym ich wyglądem nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ każda roślina ma preferencje glebowe i dotyczące stanowiska nasadzenia. Takie rzeczy uwzględniamy w projektach, dzięki czemu tworzone przez nas ogrody wyglądają dobrze nie tylko tuż po ich oddaniu do użytku, ale też przez kolejne lata.